Czy wiesz co to jest fotowoltaika?

  • Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

  • Co jest surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych?

Głównym surowcem do  produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy krystaliczny. Pojedyncze ogniwo może wyprodukować prąd o mocy 1-6,97 W. Aby zwiększyć efekty łączy się ogniwa w moduły fotowoltaiczne.

  • Gdzie wykorzystywane są panele fotowoltaiczne?

Ogniwa takie wykorzystywane są w technice kosmicznej, elektronice (kalkulatory, lampy ogrodowe), przemysłowej, pomiarowej, elektrowniach słonecznych ale co najważniejsze zaczynają być już wykorzystywane w użytku domowym.

  • Czy różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Często pfotoanel fotowoltaiczny mylony jest z kolektorem słonecznym. W obu przypadkach wykorzystywana jest energia słoneczna. Różnica polega na przetwarzaniu energii. Kolektor słoneczny przetwarza energię słoneczną na ciepło a panel fotowoltaiczny na energię elektryczną.

Panel fotowoltaiczny wykorzystuje warunki nasłonecznienia a nie tak jak kolektor słoneczny temperaturę powietrza, dzięki czemu fotowoltaika jest efektywna również zimą.

  • Gdzie możemy zamontować ogniwa fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne możemy zamontować na dachu co zapewnia stabilność i odporność na wszelkiego rodzaju obciążenia. Możemy je również montować na gruncie jednakże takie systemy mogą mieć jednak mniejszą efektywność, ponieważ nie są tak bardzo wystawione na działanie energii słonecznej, jak panele dachowe oraz mogą się szybciej brudzić.

  • O czym powinniśmy pamiętać montując ogniwa fotowoltaiczne?

-system powinien być zamontowany na części dachu zwrócowej jak najbardziej na południe;

-najlepsze nachylenie dachu dla systemu fotowoltaicznego to 30 stopni od poziomu;

-wszelakie zacienienia przez drzewa, kominy itd. zmniejszają efektywność produkcji energii;

  • Jakie są zalety fotowoltaiki?

-niskie koszty eksploatacji;

-długoletnia gwarancja bo nawet do 25 lat;

-redukcja emisji CO2;

-korzyści finansowe;

-zwrot energetyczny instalacji to okres około 2-3 lat;

-decentralizacja;

-pełne wykorzystanie energii elektrycznej.

  • Jaki jest koszt instalacji paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych uzależniony jest od wielu czynników i kalkulowany jest indywidualnie.

Jeżeli jesteś zainteresowany ogniwami fotowoltaicznymi to odwiedź naszą siedzibę, która mieści się przy ul. Krótkiej 1 w Komornikach (55-300 Środa Śląska) bądź skontaktuj się z naszym pracownikiem pod nr tel. 504-791-268 lub mailowo instalacje@green-energy.biz.pl